Spis treści

Nawożenie
grassvit4kgnalepkaWykonujemy co 3-5 koszenie w zależności od rodzaju trawnika, pogody i gleby, na której został założony trawnik. Trawa ma bardzo duże potrzeby nawozowe, im częściej koszona tym musi być mocniej nawożona. Trawa ma największe zapotrzebowanie na azot sverigeapotek.se. Możemy zastosować azofoskę, mocznik, saletrę amonową lub saletrzak. Trawa potrzebuje również potasu i fosforu. Nawożenie potasowo–fosforowe, np. nawozem EKOR GRASSVIT wykonujemy wczesną wiosną i jesienią.
Pierwiastki te są potrzebne są do krzewienia się darni oraz decydują o mrozoodporności całego trawnika - szczególnie ważny jest potas. Co 2-3 lata w okresie pozawegetacyjnym, a więc późnojesiennym, należy wykonać wapnowanie trawnika. Zawartość wapnia w glebie pozwala utrzymać stały odczyn gleby – powinien się mieścić w granicach pH 5,6 – 6,5.

W okresie wiosenno-letnim możemy używać gotowych mieszanek nawozowych do trawników, które stosujemy według zaleceń na opakowaniu, zwykle 3-4 razy w sezonie. Pierwszy raz - wiosną, gdy zacznie się wegetacja (czego oznaką jest pojawienie się liści na drzewach), ostatnie nawożenie nie później niż do końca lipca. Nie należy wysiewać nawozu na wilgotną trawę. Po nawożeniu powinno się trawnik podlać lub wysiać nawóz przed deszczem. Po 30 lipca (jak i wczesną wiosną) możemy stosować tylko polifoskę lub tzw. nawozy jesienne, w przeciwnym razie trawnik może przemarznąć zimą.

trawnik-bioekor1l

Zastosowanie nawozu płynnego dolistnie np. bardzo wydajnego kocentratu płynnego BIOEKOR DLA TRAWNIKÓW - z 1litra aż 1000 litów roztworu do podlewania i oprysków,  szybko przywraca trawnikowi zielony, zdrowy wygląd, np. po naszym urlopie. Mieszanki nawozowe zawierają zwykle oprócz azotu (N), fosforu (P), potasu (K) jeszcze wapń (Ca), magnez (Mg), czasem bor (B), siarkę (S) i mikroelementy.Dostępne są mieszanki mech–stop, które zawierają dodatkowo chelaty żelaza (Fe), lub inne czynniki niszczące mech w trawniku -szcególnie polecamy do tego celu nawóz EKOR MECHtrawniki nawozy . Stosowanie mieszanek nawozowych jest z pewnością wygodniejsze niż pojedynczych nawozów i bezpieczniejsze w porównaniu z nawozami azotowymi. Nieumiejętne zastosowanie tych ostatnich często prowadzi do "spalenia" trawy.

Zastosowanie automatycznego podlewania również zaoszczędzi nasz cenny czas.
Trawniki - założenie, pielęgnacja
Nikogo chyba nie trzeba trawniki nawozyprzekonywać o estetycznym i praktycznym znaczeniu trawnika. nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że posiada on olbrzymie  znaczenie biologiczne. Wskutek intensywnego parowania dużej powierzchni darni wzrasta wilgotność powietrza, obniża się temp. o 5 -70 C w szczególnie upalne dni, a 5m2; trawnika dostarcza tyle tlenu ile wynosi dzienne zapotrzebowanie człowieka. Dodatkowo zwarta darń zapobiega burzom pyłowym i zmniejsza się ilość zanieczyszczonego powietrza, a bogaty system korzeniowy zatrzymuje różne toksyczne związki. Ze względu na funkcję jakie ma on pełnić można wyróżnić trawniki widokowe, dywanowe, parkowe, rekreacyjne, ozdobne i sportowe.


Koszenie
Trawnik rekreacyjny lub sportowy powinien być koszony tak nisko, aby ugnieciona podczas chodzenia trawa podnosiła się. trawniki nawozyJest to zazwyczaj 2-5 cm wysokości. Jeżeli chcemy utrzymać trawę na wysokości 4cm to powinniśmy kosić ją w momencie gdy źdźbła wydłużą się o 1cm, stąd odstępy między koszeniami będą krótsze np. 3 dni lub dłuższe nawet do dwóch tygodni np. późną jesienią. Suma czasu poświęconego na koszenie w jednym okresie wegetacyjnym przy częstym koszeniu będzie mniejsza niż przy rzadszym koszeniu. Wysoka i mokra trawa powoduje częste zapychanie się kosiarki i zmusza nas do częstego opróżniania kosza w kosiarce, co wydłuża czas koszenia. Zatem trawnika nie powinniśmy kosić w przypadku, gdy jest rosa lub trawa jest mokra. Jeżeli jest możliwe, każde kolejne koszenie powinno być w kierunku poprzecznym do kierunku koszenia poprzedniego, np. koszenie w kierunku północ-południe następnie wschód-zachód. Takie koszenie wpływa na bardziej równomierny wzrost i jest dokładniejsze. Koszenie trawy na skraju trawnika, przy murze, lub wokół elementów architektury ogrodowej wymaga posłużenia się nożycami lub podkaszarką.

Chemiczne odchwaszczanie
Zdarza się tak, że w pierwszych 2-3 tygodniach skiełkuje nam taka ilość chwastów, że nie będzie widać kiełkującej trawy. Nie musimy się tym zbyt mocno przejmować, gdyż większość chwastów zniszczymy kosząc systematycznie trawnik. Koszenie nie zniszczy jednak chwastów wieloletnich, których rozety liściowe są poniżej noża kosiarki (mniszek lekarski, babka, ostożeń, tobołki itp.). Będzie ich szczególnie dużo, gdy nie stosowaliśmy metody chemicznej zakładania trawnika, a korzystaliśmy z metody mechanicznej lub zasypowej przygotowując teren pod. przyszły trawnik. W tym wypadku stosujemy chemiczne czyszczenie. Przed zabiegiem kosimy trawę 2-3 dni wcześniej, wybieramy dzień raczej chłodny ale bez jakichkolwiek opadów. Zabieg najlepiej wykonać przed południem przy pomocy opryskiwacza (lub gdy nasz trawnik jest mały i chwastów jest niewiele możemy posłużyć się pędzelkiem lub strzykawką podchodząc indywidualnie do każdego chwastu). Stosujemy takie środki jak "Starane" lub "Mniszek". Po zabiegu staramy się trawnika nie kosić przez 2-3 dni, wskazane jest w tym czasie jego nawożenie i podlewanie co spowoduje przyspieszenie reakcji "wysychania" chwastów. Zdarza się tak, że zabieg musimy powtórzyć w tym samym roku jeszcze raz, wszystko zależy czy nie pojawią się na nowo chwasty. Nie wolno wykrawać za pomocą noża mniszka i innych chwastów wieloletnich, ponieważ powoduje to mocniejsze rozrastanie się ich, korzenie tych chwastów zazwyczaj są bardzo długie.


W sprzedaży dostępna jest mieszanka traw do regeneracji starego trawnika, która stosunkowo szybko wypełnia brakującą darń oraz mieszanka uniwersalna na trawniki do wszechstronnego użytkowania (zwykle najtańsza). "Trawnikiem" potocznie nazywamy właściwie wszystko to co jest zielone i kosi się 3-4 razy w roku. Nie zdajemy sobie sprawy, że to nie ma nic wspólnego z trawnikiem, jest jedynie koszoną dziką trawą. Piękny, gęsty jak szczotka trawnik możemy uzyskać, gdy włożymy w niego dużo pracy, serca i niestety pieniędzy, a o jego jakości decyduje wiele czynników, z których trzy najważniejsze to:
1. Sposób założenia trawnika: rodzaj gleby, jej zasobność, dobrze przygotowane podłoże, wyrównanie i wypoziomowanie z zachowaniem spadków 5% terenu, twardość i zwięzłość gleby.
2. Nasiona: w zależności od funkcji jaką ma pełnić trawnik, wybieramy odpowiednią mieszankę nasion. W jej składzie powinny być gatunki traw rozłogowych, krzewiących się (to one zapewniają gęstość darni) jak i tych które mają wzrost kępkowy lub luźnokępkowy. Ważne jest aby mieszanka była sporządzona z gatunków i odmian mrozoodpornych, dlatego też unikamy kupowania mieszanek wyprodukowanych w rejonach, w których zima ma łagodniejszy przebieg jak np.: w Anglii i Holandii. Z wieloletnich doświadczeń wynika, że najlepiej zimują trawniki założone z mieszanek krajowych oraz duńskich i niemieckich. Mieszanki firm Graminex i Vilmorin znakomicie dostosowane są do klimatu Pomorza Zachodniego.
3. Pielęgnacja: musimy sobie zdać sprawę, że bez żmudnych i systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych nie będziemy mieć ładnego trawnika.

Zabiegi które wykonujemy w czasie wegetacji to:

* koszenie średnio co 5-10 dni w zależności od potrzeb,
* systematyczne nawożenie; częstość zależy od rodzaju nawozów – pojedyncze, mieszanki, nawozy o spowolnionym działaniu,
* podlewanie w przypadku braku opadów w upalne lata,
* wałowanie zawsze po zimie,
* chemiczne odchwaszczanie 1-2 razy w czasie sezonu wegetacyjnego,
* grabienie i napowietrzanie darni, kilkakrotnie w sezonie wegetacji,
* wapnowanie trawnika co 2-3 lata.


Zakładamy trawnik

Technika zakładania trawnika zależy od terenu pod planowany trawnik oraz od pory roku w trakcie, której będziemy go zakładać. W momencie wysiewu nasion ziemia powinna być na tyle twarda, aby nie uginała się pod naszym ciężarem. Przygotowanie terenu jest najważniejsze!
1. Teren po budowie - musimy oczyścić go z pozostawionych materiałów budowlanych: wapna, cegieł, gruzu i innych śmieci. Można ziemię zaorać lub przekopać szpadlem całą powierzchnię (zostawiając na zimę w ostrej skibie). Jeżeli pracę wykonujemy wiosną, to po przekopaniu terenu od razu wstępnie wyrównujemy go tak, aby można było uzyskać spadki terenu (ok. 5 % w wybranych płaszczyznach). Należy poczekać kilka lub kilkanaście tygodni, aby ziemia osiadła. Czas osiadania ziemi jest różny, piaszczysta - szybciej, gliniasta i torfowa – wolniej.
2. Jeżeli mamy starą, dziką darń na planowanym terenie pod trawnik: a) w przypadku gdy brakuje ziemi albo ziemia na naszej posesji jest bardzo słaba i mamy możliwość jeszcze podnieść teren to taką starą darń zasypujemy warstwą przynajmniej 15 - 20 cm dobrej, urodzajnej ziemi; pod takim przykryciem stara darń rozłoży się i będzie stanowiła zapas (w postaci kompostu) składników pokarmowych dla nowej rozwijającej się darni na przywiezionej warstwie ziemi; b) w sytuacji gdy nie możemy już więcej podnieść terenu, a ziemia jest mocno zachwaszczona (to fakt świadczący, że musi być ona zasobna w składniki pokarmowe) możemy wykonać głęboką orkę albo teren przekopać widłami amerykańskimi lub szpadlem.; po przekopaniu lub zaoraniu teren należy przebronować lub wybrać ręcznie zbite fragmenty darni z powierzchni ziemi; dobrze będzie, jeżeli przy tych zabiegach uda się nam wyprowadzić zaplanowane 5 % spadku terenu; przygotowany fragment ziemi pozostawiamy wyrównany do czasu siewu (tj. koniec kwietnia lub maj), tak aby przez ten czas ziemia mogła swobodnie osiąść na skutek działania czynników atmosferycznych i czasu.

Nawozy i nawożenie - porady

nawozyRośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują podstawowych składników pokarmowych, makro- i mikroelementów.

Niedobór składników pokarmowych wpływa na gorszą kondycję, wygląd i plonowanie roślin. Zbyt intensywne nawożenie powoduje zaburzenia funkcji roślin, jak również zanieczyszczenie gleb i wód zbędnymi składnikami.

WIĘCEJ

Trawnik nawożenie

trawniki nawozy
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o estetycznym i praktycznym znaczeniu trawnika. nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że posiada on olbrzymie  znaczenie biologiczne.

Wskutek intensywnego parowania dużej powierzchni darni wzrasta wilgotność powietrza, obniża się temp. o 5 -70 C w szczególnie upalne dni, a 5m2; trawnika dostarcza tyle tlenu ile wynosi dzienne zapotrzebowanie człowieka. Dodatkowo zwarta darń zapobiega burzom pyłowym i zmniejsza się ilość zanieczyszczonego powietrza, a bogaty system korzeniowy zatrzymuje różne toksyczne związki.

WIĘCEJ

Iglaki - porady

iglaki nawozyDrzewa i krzewy iglaste są roślinami zimozielonymi (wyjątkiem jest modrzew, miłorząb, metasekwoja, cypryśnik błotny), niektóre z nich zmieniają zimą barwę na szaroburą, pomarańczową lub brunatnowiśniową, inne pozostają zielone; te które przebarwiają się intensywniej są zwykle bardziej mrozoodporne niż te, które pozostają zielone.

Różnorodność form (od płożących się, rozłożystych, wypiętrzających się, poprzez stożkowe do kulistych) i różna wielkość i siła wzrostu poszczególnych gatunków pozwala zastosować je jako rośliny żywopłotowe, lub wykorzystać w zminiaturyzowanych kompozycjach ogrodowych, na tarasach i balkonach.

 

WIĘCEJ

EKOR SP.J., Skórzewo, ul. Krótka 15, 60-185 Poznań www.eflor.pl, e-mail: sklep@eflor.pl, tel. +48 (061) 814 36 27

design: www.albeo.eu