Spis treści


Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus z Dobrzycy, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.

Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej:  www.hortulus.com.pl


iglaki nawozyKrzewy iglaste są najchętniej i najczęściej sadzoną grupą roślin. Ich zalety to:

* różnorodność form (od płożących się, rozłożystych, wypiętrzających się, poprzez stożkowe do kulistych);
* różna wielkość i siła wzrostu poszczególnych gatunków pozwala zastosować je jako rośliny żywopłotowe, lub wykorzystać w zminiaturyzowanych kompozycjach ogrodowych, na tarasach i balkonach;
* bogata kolorystyka (od różnych odcieni zieleni, szarego, srebrnego poprzez różne tonacje żółtego, a zimą również czerwieni) pozwala tworzyć ciekawe kompozycje nie tylko pod względem kształtów i form, ale również barwy;
* drzewa i krzewy iglaste są roślinami zimozielonymi (wyjątkiem jest modrzew, miłorząb, metasekwoja, cypryśnik błotny), niektóre z nich zmieniają zimą barwę na szaroburą, pomarańczową lub brunatnowiśniową, inne pozostają zielone; te które przebarwiają się intensywniej są zwykle bardziej mrozoodporne niż te, które pozostają zielone.

Dzięki tym cechom krzewy iglaste mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach, na balkonach i tarasach oraz w tzw. zieleni instytucjonalnej. Formy szybko rosnące stanowią najlepszy materiał na wszelkiego rodzaju osłony (żywopłot), które wyciszają uliczny hałas, chronią przed wiatrem tworząc intymne i zaciszne miejsca. Są one zimą, jedną z nielicznych form dekorujących nasz ogród w tym "martwym okresie", a w pozostałych porach roku stanowią interesujące elementy zieleni. W dużych ogrodach krzewy iglaste sadzone w grupach, powinny się powtarzać, zwłaszcza gatunki i odmiany stanowiące tło dla innych ciekawych roślin. Powtarzające się egzemplarze jednego gatunku sadzimy obok siebie tak, aby dały one "barwną plamę" w kompozycji. Dobieramy kolorystycznie rośliny w ten sposób, aby przynajmniej połowa krzewów była barwy zielonej, a drugą połowę stanowiły krzewy barwy niebieskiej, szarej i żółtej. Zasada ta nie dotyczy kompozycji, w których zestawienie odcieni jednej barwy jest zamierzone. Jednak tak wyrafinowane kompozycje w żółci lub szarości są trudne i nie polecam ich amatorom projektowania. Należy pamiętać, że duży ogród obsadzony tylko krzewami iglastymi wygląda monotonnie i smutno. Musimy więc nauczyć się łączyć je z innymi grupami roślin.


iglaki nawozyNawożenie i podlewanie
Intensywność wzrostu roślin zależy od zapewnienia im optymalnych warunków. Jednym z nich jest dostateczna ilość wody. O jej iglaki nawozydostarczeniu powinniśmy pamiętać szczególnie w pierwszym i drugim roku po posadzeniu krzewów, natomiast starsze rośliny są dość wytrzymałe wykluczając skrajne upały. Ta sama zasada dotyczy również nawożenia, rośliny nienawożone będą "stały w miejscu", odpowiednio nawiezione potrafią przyrosnąć 25-50cm rocznie (dotyczy to odmian szybko rosnących). Pierwszy raz nawozimy krzewy dopiero wtedy, gdy rozpocznie się wegetacja (pojawiają się liście na drzewach). Możemy stosować nawozy jednoskładnikowe (najlepiej fizjologicznie kwaśne) ale wygodniejsze jest zastosowanie gotowych mieszanek do iglaków. Jeżeli zapewnimy roślinie jednocześnie dostateczną ilość wody to można ją nawozić co 2-3 tygodnie. Ważne jest, aby nie nawozić roślin po 30 lipca. Nawożenie po tym terminie może spowodować przemarznięcie roślin.

Polecamy nawóz organiczno-mineralny BIOEKOR dla iglaków zawierający naturalny składnik organiczny  oraz nawóz płynny BIOFLOR z podwyższoną zawartością magnezu.


Nawozy wieloskładnikowe często mają składniki zapobiegające brązowieniu igieł. Rośliny nawozimy rozsypując nawóz na korę. Starsze rośliny zasilamy odpowiednio zwiększoną dawką nawozu sypiąc nawóz wokół każdej rośliny. Należy uważać, aby nawóz nie pozostał na roślinie. Jeżeli ziemia między roślinami wyściółkowana jest korą, a zwłaszcza słabo rozłożoną, to raz w roku musimy wysypać na nią dawkę mocznika. Jeżeli rośliny nawozimy, a zwłaszcza, gdy stosujemy duże dawki nawozów w okresie suszy musimy rośliny obficie podlewać. Ze względu na głębokość, na której znajdują się korzenie roślin skuteczniejsze jest rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie.

Dobrze prowadzone, odchwaszczone, nawiezione i podlane rośliny rosną szybko, są zdrowe i efektownie wyglądają. Dość częstym błędem jest wsadzanie roślin w trawnik. Potrzeby wodne i nawozowe często koszonej trawy są ogromne i zwykle rosnąca wokół roślin trawa bardzo silnie osłabia wzrost roślin szczególnie młodych. Ponadto koszenie trawy rosnącej blisko roślin nie tylko stwarza dużo trudności, ale jest często przyczyną ich poważnych uszkodzeń. Szkodliwy dla roślin jest kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Zatykają one aparaty szparkowe i znacznie osłabiają rozwój rośliny, ich dekoracyjność maleje. Warto wtedy spłukać wodą całe rośliny.

Dużym problemem są psy. Systematyczne podlewanie krzewów iglastych psim moczem może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tych roślin. Nawet jednokrotne podlanie krzewu przez psa zostawia, niestety, trwałe ślady. Charakterystycznym objawem uszkodzeń przez psi mocz jest zasychanie jednej strony rośliny lub czernienie całych gałązek, na przykład u tui. Większość krzewów dobrze rośnie w pełnym słońcu. Są jednak gatunki, które powinno się sadzić w półcieniu lub cieniu: wszystkie odmiany choin oraz cisy, a zwłaszcza cis jagodowy. Większość krzewów iglastych zimuje bardzo dobrze, wrażliwe są jedynie cyprysiki japońskie, niektóre z odmian cyprysika lawsona, czy cyprysika nutkajskiego. Problem z przezimowaniem mają zwykle rośliny wyprodukowane zagranicą, w innych warunkach klimatycznych. Na Pomorzu powinno się okrywać na zimę wyłącznie te grupy. Musimy jednak pamiętać, że rośliny słabe lub uszkodzone są znacznie bardziej narażone na uszkodzenie przez mróz. Duże uszkodzenia mogą powstać w czasie silnych mrozów podczas silnej operacji słonecznej, a także przy silnym, mroźnym wietrze. Dlatego korzystnie jest okrywać rośliny na zimę najlepiej gałązkami świerkowymi.

Nawozy i nawożenie - porady

nawozyRośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują podstawowych składników pokarmowych, makro- i mikroelementów.

Niedobór składników pokarmowych wpływa na gorszą kondycję, wygląd i plonowanie roślin. Zbyt intensywne nawożenie powoduje zaburzenia funkcji roślin, jak również zanieczyszczenie gleb i wód zbędnymi składnikami.

WIĘCEJ

Trawnik nawożenie

trawniki nawozy
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o estetycznym i praktycznym znaczeniu trawnika. nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że posiada on olbrzymie  znaczenie biologiczne.

Wskutek intensywnego parowania dużej powierzchni darni wzrasta wilgotność powietrza, obniża się temp. o 5 -70 C w szczególnie upalne dni, a 5m2; trawnika dostarcza tyle tlenu ile wynosi dzienne zapotrzebowanie człowieka. Dodatkowo zwarta darń zapobiega burzom pyłowym i zmniejsza się ilość zanieczyszczonego powietrza, a bogaty system korzeniowy zatrzymuje różne toksyczne związki.

WIĘCEJ

Iglaki - porady

iglaki nawozyDrzewa i krzewy iglaste są roślinami zimozielonymi (wyjątkiem jest modrzew, miłorząb, metasekwoja, cypryśnik błotny), niektóre z nich zmieniają zimą barwę na szaroburą, pomarańczową lub brunatnowiśniową, inne pozostają zielone; te które przebarwiają się intensywniej są zwykle bardziej mrozoodporne niż te, które pozostają zielone.

Różnorodność form (od płożących się, rozłożystych, wypiętrzających się, poprzez stożkowe do kulistych) i różna wielkość i siła wzrostu poszczególnych gatunków pozwala zastosować je jako rośliny żywopłotowe, lub wykorzystać w zminiaturyzowanych kompozycjach ogrodowych, na tarasach i balkonach.

 

WIĘCEJ

EKOR SP.J., Skórzewo, ul. Krótka 15, 60-185 Poznań www.eflor.pl, e-mail: sklep@eflor.pl, tel. +48 (061) 814 36 27

design: www.albeo.eu